top of page

Sütümü Nasıl Arttırabilirim ?


Kontrollü bilimsel çalışmalara göre; anne sütünün arttırılması doğru emzirme tekniği, sık aralıklarla emzirme, memelerin boşaltılması, annenin kendine güvenmesi ve bol istirahat ile sağlanır.
Sütümü nasıl arttırabilirim ?

Emzirme döneminde anneler, sütünü nasıl arttıracaklarıyla ilgili merak yaşarlar. Hangi besinler sütümü artırır? Beslenmemde sorun yok, sütümü arttırmak için başka neler yapabilirim? Yediklerim bebeğime geçer mi? Nelerden kaçınmalıyım? gibi sorularla kafanız meşgul olabilir.


Emzirme döneminde sadece beslenme ile sütünüzü artırmanız mümkün değildir!


Kontrollü bilimsel çalışmalara göre; anne sütünün arttırılması doğru emzirme tekniği, sık aralıklarla emzirme, memelerin boşaltılması, annenin kendine güvenmesi ve bol istirahat ile sağlanır.


Doğru Emzirme Tekniği

Doğru emzirme tekniğiyle sık aralıklarla emzirmenin sağlanması süt üretimini sağlayan en önemli etkendir.
Doğru emzirme tekniği süt üretimini sağlayan en önemli etkenlerden biridir.

Doğru emzirme tekniğiyle sık aralıklarla emzirmenin sağlanması süt üretimini sağlayan en önemli etkendir. Doğru teknik uygulanmadığı zaman bebek emmede zorluk yaşar ve emme işlemini gerçekleştiremez. Memedeki süt tam olarak boşalamayacağı için de çeşitli problemler (süt üretiminin yavaşlaması, meme ucu çatlakları-yaraları, mastit vs) yaşanabilir.


Sık Aralıklarla Emzirme


Süt yapımının artması için bebeğin sık aralıklarla emzirilmesi ve her memede en az 10 dakika tutulması gerekmektedir. Doğumdan sonra en fazla 2 saatte bir emzirme sağlanmalıdır. Fakat emzirme bebeğin isteğine göre (ağlama, kıpırdanma, huzursuzluk) olmalıdır, saate göre ayarlanmamalıdır.


Memelerin Boşaltılması


Doğumdan sonra 3. günden itibaren süt salgılanmasında artış olur. Bebek sık aralıklarla doğru teknikle emzirilemediği zaman memelerde süt birikimi olur. Eğer memede çok fazla süt bulunuyorsa, inhibitör madde (enzimlerin etkinliğini durduran madde) süt salgılayan hücrelerden süt salgılamasını durdurarak memeyi dolgun olmanın getireceği zararlı etkilerden korur. Bebeğin emmediği ya da memeyi yeterli boşaltamadığı durumlarda süt sağılması gereklidir. Süt sağma işlemi gerçekleştiğinde inhibitör madde ortadan kalkar ve bu da süt üretiminin devamlılığı için gereklidir.


Unutmayın ki vücudumuzun işleyişi o kadar muntazamdır ki bebeğiniz için yeterli süt sizde zaten mevcuttur. Bu nedenle emzirmenin en verimli şekilde geçmesi için öncelikle kendinize inanmalısınız.
Emzirmenin en verimli şekilde geçmesi için öncelikle kendinize inanmalısınız.

Annenin Kendine Güvenmesi


Vücudumuzda süt üretimini sağlayan prolaktin hormonu emzirme devam ettikçe salınır. Anne sütünün kanallardan boşalması için de oksitosin hormonu devreye girer. Oksitosin hormonu çok nazik bir hormondur. Stres anında etkilenir. Stres düzeyi arttıkça süt üretimi yavaşlar ve sütün atılımı gerçekleşemez. Bu nedenle sütüm yetmiyor, emziremiyorum, yapamıyorum gibi olumsuz düşüncelere kapılmamak gereklidir. Unutmayın ki vücudumuzun işleyişi o kadar muntazamdır ki bebeğiniz için yeterli süt sizde zaten mevcuttur. Bu nedenle emzirmenin en verimli şekilde geçmesi için öncelikle kendinize inanmalısınız.


Annenin İstirahat Etmesi


Süt yapımının başlaması için annenin metabolizması hızlanır, kalp debisi yükselir, karaciğer, sindirim sistemi ve memelere kan akımı artar. Ayrıca besin emiliminin artması için bağırsak yüzeyi genişler. Annelerin vücudunda olan tüm bu değişimlere uyum sağlayabilmesi adına dinlenmesi çok önemlidir. Ne kadar çok dinlenme o kadar çok süt üretimi demektir.


Besinler!

Anne sütünü arttırmak için en önemli yardımcılardan biri de sağlıklı beslenmektir.

Günümüze kadar yapılan çalışmalara göre; su, süt, çorba, hoşaf, zencefil, tahin, helva, bal, incir, pekmez, hurma, ayran, rezene gibi bitkisel çaylar, tatlı, nişastalı gıda, yeşil sebze, meyve, üzüm tüketimi anne sütünü artırmada etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Ancak, bunların anne sütünü arttırdığına dair kontrollü bilimsel araştırmalar henüz bulunmamaktadır. O nedenle yalnızca gıdaların yardımıyla anne sütünü arttırmaya çalışmanın yeterli olmayacağını hatırlatmakta fayda var.

Comments


bottom of page